5 iulie 2024

Titluri naționale, medalii și clasări de top în Cupa României pentru cicliștii noștri

Rezultatele bune continuă pentru cicliștii de la CSM Constanța! Iunie a fost o lună cu performanțe notabile. Mihnea Harasim a devenit campion național de șosea la contratimp, categoria U23, iar în proba de fond s-a clasat pe locul al 4-lea. Și Matei Paris a urcat pe podium la competiția găzduită de Ocna Sibiului. Cadetul nostru a câștigat medalia de argint la contratimp și s-a clasat pe locul al 4-lea la fond. Foarte aproape de a cuceri o medalie a fost și cadeta Brigitte Belu. Ea a fost la o secundă de podium în cursa de fond și la 7 secunde de podium la contratimp! Cu medalii câștigate și altele pierdute la foto finish, sportivii antrenați de Filip Grigorescu și-au atins obiectivele la Campionatul Național de Șosea. În competiție i-am avut și pe Matei Cucu – locul 12 la contratimp, locul 12 la fond și Dragoș Cioclin – locul 14 la contratimp, locul 10 la fond.

Cicliștii noștri au încheiat cu prezențe pe podium participarea la Turul Vrancei RoadBike Trophy, cea de-a 4-a etapă a Cupei României de Șosea. Mihnea Harasim a obținut locul 2 la categoria U23 și continuă astfel seria clasărilor foarte bune în Cupa României, începută la Turul Colinelor de la Bacău și continuată cu victoria din Turul Clujului. Și cadeta Brigitte Belu menține ritmul ridicat, cu prezențe pe podium în toate cele 4 etape de până acum. Tânăra noastră sportivă a repetat locul 3 obținut în Turul Clujului și la Turul Vrancei. Matei Paris a încheiat pe locul 5 în Turul Vrancei, la categoria cadeți, iar alți doi sportivi de la CSM Constanța, s-au clasat și ei în Top 10, Matei Cucu (locul 7) și Dragoș Cioclin (locul 10). Cicliștii noștri au fost însoțiți de antrenorul Filip Grigorescu. Felicitări, sportivilor și staff-ului! Ultima etapă a Cupei României, Cupa Max Ausnit, va avea loc în data de 3 August. Hai, Constanța!