9 octombrie 2024

Victorie la debutul în grupele FIBA EuroCup Women! CSM Constanța câștigă în Finlanda!

CSM Constanța s-a impus cu 95-85 pe terenul vicecampioanei Finlandei, Peli Karhut, la debutul în grupele FIBA EuroCup Women!
Baschetbalistele noastre reușesc un start perfect în Grupa F, la finele unui meci pe care l-au controlat de la un capăt la altul. După 47-38 la pauză, fetele antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu au rămas la conducere, chiar pierzând sfertul al treilea, și, de la 66-62, au gestionat inspirat ultimele 10 minute pentru un succes fără dubii în Steveco Areena.
Zada Williams a încheiat meciul în double double, cu 22 de puncte și 12 recuperări, dar și 4 pase decisive! Gabriela Mărginean a reușit 18 puncte, 5 pase decisive și o recuperare. Au contribuit la victorie și Dedic 9p (4 recuperări, 2 pase decisive), Dzombeta 9p (3, 4), Irimia 8p (0, 1), Zivkovic 8p (2, 1), Delic 7p (3, 0), Logic 7p (3, 2), Godri-Părău 4p (0, 3) și Ghizilă 3p (0, 2). Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Campioana României va juca următorul meci la Constanța, cu vicecampioana Germaniei, Rutronik Stars Keltern. Miercuri, 16 octombrie, de la ora 20.00. Hai, Constanța!