4 septembrie 2024

Carol Popa, în Top 15 Elite Men, la Cupa Europeană de la Istanbul

Carol Popa a încheiat pe locul 14 prima sa participare la categoria Elite Men, într-un concurs internațional, 2024 Europe Cup Triathlon Istanbul! Sportivul de la CSM Constanța a fost cel mai tânăr concurent care a luat startul în cursa pe distanță olimpică de la Istanbul, unde a reușit să depășească triatloniști mult mai experimentați. Cel mai valoros junior al României a obținut cel de-al 9-lea timp la înot, 17 minute 38 secunde, pe distanța de 1500m. Carol a fost cronometrat în 52.50 la bicicletă (40,6km) și 33.17 la alergare (10km) și a încheiat cursa după o oră, 44 de minute și 45 de secunde (1.44.45).
Celălalt sportiv care a reprezentat România, Sebastien Pascal, a încheiat cursa pe locul 25. Datorită punctelor acumulate, sportivul antrenat de Cristi Doicescu va urca încă aproape 100 de poziții în clasamentul mondial! O performanță excelentă la acest nivel pentru juniorul nostru, cu perspective frumoase în competițiile viitoare de seniori! Felicitări și succes în concursurile următoare! În perioada 6-8 septembrie, Carol va lua startul la Campionatul European de Tineret. Hai, Constanța! Hai, România!