20 iulie 2024

Carol Popa și Raul Petre, medalie de argint cu Team Romania la Cupa Europeană de la Chișinău

Medalie de argint pentru Team I România la Cupa Europeană de Juniori de la Chișinău, cu doi triatloniști de la CSM Constanța în componență! Carol Popa și Raul Petre au făcut echipă cu Alexandra Constantinescu, de la ACS Dacia Natație și Triatlon, și Dea Blaga, de la CS Olimpia București, în proba de ștafetă mixtă, pe traseul din Parcul Izvor din Chișinău. Echipa antrenată de Dragoș Pintilie, Alex Toma și Cristian Doicescu (CSM Constanța) a încheiat la doar 9 secunde în urma câștigătoarei, Team I Spania, dar la mare distanță de echipele Bulgariei, Turciei și Ucrainei. Carol Popa a fost al 4-lea în concursul individual, podiumul fiind monopolizat de triatloniștii spanioli, în frunte cu câștigătorul Izan Edo Aguilar. Carol a mers excelent la înot, fiind cu 20 de secunde mai rapid decât ceilalți!, dar a pierdut apoi secunde importante la bicicletă și la alergare. Raul Petre a terminat pe locul 7, iar juniorii 2 Paul Găloiu și Gabriel Mihăilescu pe locurile 19 și, respectiv, 31. În concursul feminin, sportiva noastră Amalia Singuran s-a clasat pe locul 12. România a avut o prezență pe podium prin revelația Alexandra Constantinescu, clasată pe locul 3. Felicitări, sportivilor și staff-ului! Rămânem în topul competițiilor europene! Hai, Constanța! Hai, România!