27 iulie 2024

CSM Constanța a câștigat etapa a doua din Campionatul Național de rugby în 7 (Elită), la Cluj-Napoca

Rugbyștii de la CSM Constanța au susținut sâmbătă, meciurile etapei a doua  din Campionatul Național de rugby în 7 (Elită), pe Stadionul “Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca.

În Grupa B, CSM Constanța a început cu dreptul și a învins clar pe RC Bârlad cu 36-5 (12-5), apoi, echipa noastră nu le-a lăsat nicio șansă gazdelor de la CSU Elbi Cluj de care au dispus cu 33-5 (14-0) iar în ultimul joc din grupă a câștigat fără emoții cu CSM Galați, scor 38-10 (17-0).

Trei victorii, în urma cărora, formația antrenată de Alexandru Lupu a jucat finala mare a turneului cu Rapid București.

În meciul decisiv, CSM Constanța și-a demonstrat superioritatea și a învins pe Rapid cu 31-21 (7-0).

Un turneu remarcabil făcut de formația noastră, vicecampioana națională en-titre, care în ultima etapă, sâmbătă, 3 august la București va da totul pentru a fi din nou pe primul loc.

În etapa inaugurală desfășurată sâmbăta trecută la Năvodari, CSM Constanța s-a clasat pe locul al treilea, după ce a câștigat finala mică a turneului, 26-5 cu formația gazdă, CS Năvodari.