22 iulie 2024

CSM Constanța a câștigat finala mică a primului turneu din Campionatul Național 7s

Pe o vreme caniculară, rugbyștii de la CSM Constanța au susținut sâmbătă, meciurile din cadrul etapei inaugurale a Campionatului Național de rugby în 7 (Elită), pe Stadionul “Flacăra” din Năvodari.
În Grupa B, CSM Constanța a înregistrat două victorii și o înfrângere.
În primul meci, echipa noastră a reușit un succes concludent cu CSM Galați, scor 47 – 14, după un meci pe care l-a dominat copios.
A urmat partida cu Rapid București pe care băieții noștri au început-o bine și au condus la pauză cu 7-0, dar în repriza secundă, adversarii au reușit să întoarcă scorul și să câștige cu 12-7.
În ultimul joc din Grupa B, CSM Constanța a dispus de Poli Iași cu 26 – 14, la pauză scorul fiind egal, 7 – 7.
Ocupând locul al doilea în grupă, formația noastră a evoluat în finala mică a turneului pentru locurile 3-4, unde a întâlnit echipa gazdă, CS Năvodari.
CSM Constanța (antrenată de Alexandru Lupu) a început în forță și s-a distanțat, 21 – 0 la pauză, iar scorul final a fost 26 – 5.
Etapa a doua este programată pe 27 iulie la Cluj-Napoca, iar a treia și ultima etapă se va juca la București pe 3 august.