12 iulie 2024

CSM Constanța, campioană în baschetul feminin 3×3! Băieții au luat medaliile de bronz

CSM CSU Neptun Constanța este campioana sezonului în baschetul 3×3 feminin iar echipa masculină încheie actuala ediție pe podium, cu o medalie de bronz! Echipele de baschet 3×3 au participat săptămâna aceasta la Campionatul Național 3×3 Turneul Final Open, în 10-11 Iulie, la Sala UNEFS din București. La fete, CSM CSU Neptun Constanța (în componența Gabriela Irimia, Anisia Croitoru, Bianca Fota, Laura Vaida) a câștigat Grupa B, 18-12 cu Sportul Studențesc și 22-9 cu CS Universitatea Cluj, s-a impus în semifinale, 14-11 cu CS Universitatea Arad, și a câștigat finala, 17-12 cu CS Agronomia București iar Gabriela Irimia a fost desemnată MVP-ul turneului!
La masculin, CSM CSU Neptun Constanța (Vlad Corpodean, Andrei Oprean, Ștefan Gribinic, Vitalie Balan) a câștigat Grupa B, după 21-14 cu CSU UVT Timișoara și 18-16 cu CSU ASE București, a cedat în semifinale, 14-17 cu CSU Știința București-1 și a câștigat locul 3, după 21-16 cu CSU Galați. Ei au fost coordonați de antrenorii Alina Șerban și Alexandru Olteanu, alături de kinetoterapeutul Alexandru Oltean. Felicitări, sportivilor și staff-ului! Hai, Constanța!