25 august 2024

CSM Constanța, medalie de bronz în Supercupa României

CSM Constanța s-a impus cu Potaissa Turda în meciul pentru medalia de bronz din Supercupa României, scor final 35-29 (15-13 la pauză). Echipa noastră a făcut o primă repriză foarte bună, în care a condus ostilitățile încă de la început. Chiar dacă Turda a egalat situația în minutul 23, CSM Constanța a strâns rândurile și a trecut în avantaj, cu multe goluri venite de pe extremă și de pe pivot, dar și grație paradelor lui Dani Vasile. Echipa noastră a intrat la fel de motivată în a doua parte a partidei și s-a distanțat treptat pe tabelă prin golurile lui Aliokhin, Buzle, Stanković, Chikovani sau Alexandru Andrei, care, din păcate, la o acțiune pe extremă s-a lovit cu genunchiul de un adversar și nu a mai putut continua partida. Au marcat: Ravnić 6, Buzle 6, Aliokhin 4, Nistor 3, Andrei 3, Drăgan 2, Ungureanu 2, Stanković 2, Chikovani 2, Mouriño 1, Dani Vasile 12 parade, au mai evoluat Nikolić, Rusu, Căbuț.
CSM Constanța a încheiat participarea în SuperCupa României cu o victorie și se pregătește de debutul din Liga Zimbrilor, cu Dinamo București, sâmbătă, 31 august, la Constanța. Dinamo a câștigat Supercupa României, după ce s-a impus în finala cu Minaur Baia Mare. Rezultate: Semifinale: Minaur Baia Mare – Potaissa Turda 29-28, Dinamo – CSM Constanța 27-21. Finala mare: Dinamo – Minaur 37-29. Băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu au fost susținuți în Pitești Arena de suporteri, cărora le dau întâlnire curând la Sala Sporturilor. Mulțumim tuturor celor care ne-au încurajat de la sală și de acasă! Urmează debutul în Liga Zimbrilor, acasă! Hai, Constanța!