18 septembrie 2024

Prima experiență în EuroLeague pentru baschetbalistele noastre! CSM Constanța – Zaragoza 57-75

CSM Constanța a luat pulsul nivelului EuroLeague Women Basketball. Cu un public căruia i-a lipsit baschetul spectacol, CSM Constanța a dat tot ce a avut mai bun pe teren, dar și în tribune, într-un meci în care oaspetele de la Cademont Zaragoza s-au impus cu 75-57 (36-36, la pauză). Cu Gabriela Mărginean, Nina Dedic, Dragana Zivkovic și Zada Williams principalele marcatoare pentru echipa noastră, CSM Constanța a avut energie doar pentru trei sferturi, greșelile și jocul bun al adversarelor făcând diferența pe tabelă în favoarea ibericelor, care au avut în Gatling și Pueyo două marcatoare desăvârșite. Cademont câștigă prima manșă a calificărilor pentru EuroLeague.
Pentru echipa antrenată de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu au evoluat: Mărginean 13p (6 recuperări, 2 pase decisive), Dedic 12p (7, 0), Zivkovic 11p (2, 1), Williams 8p (3, 1), Godri-Părău 5p (5, 3), Dzombeta 5p (2, 0), Logic 3p (5, 3), Delic (6, 1), Ghizilă (1, 2), Bianca Fota (1, 0). Rezerve neutilizate: Biszak, Irimia. Ne refacem forțele și ne pregătim pentru încă un meci de foc, la Zaragoza, pe 24 Septembrie. Mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi în primul meci oficial al sezonului și primul din EuroLeague Women! Hai, Constanța!