22 iulie 2024

The Queen of Malmö! Bianca Mei-Roșu este campioana europeană U19!

Bianca Mei-Roșu scrie istorie și câștigă medalia de aur la Campionatul European de Juniori de la Malmo, după o victorie de senzație în finala feminină de simplu, la categoria U19. Sportiva de la CSM Constanța a surclasat-o pe ucraineanca Veronika Matiunina în meciul pentru titlu, cu un scor categoric: 4-0 (14-12, 11-6, 14-12, 11-9)! Bianca și-a luat revanșa în fața ucrainencei, la câteva ore după ce, alături de Mia Griesel, pierduse semifinala de dublu la tandemul alcătuit din Matiunina și Arlia! Ce revenire, ce meci, ce atitudine! O finală în care Bianca a condus ostilitățile, nu s-a pierdut cu firea în momentele cheie ale seturilor și le-a câștigat pe toate. În setul trei și-a făcut adversara să dea cu paleta de masă, de nervi, ucraineanca primind și avertisment pentru gestul său! În setul patru, sub presiunea revenirii Biancăi, jucătoarea ucraineancă a servit chiar și în muchie, pierzând punct!

Bianca a dominat mental partida, încă de la început și a dus scorul general la 3-0 la seturi, cu luptă mare în seturile 1 și 3 în care adversara a fost foarte competitivă. În setul patru Veronika Matiunina avea 8-2 și se prevestea un meci mai lung. Din acel moment Bianca Mei-Roșu a mai pierdut un singur punct și s-a impus în setul patru cu 11-9 cu un parțial de 9-1! Ce mod de a obține aurul continental! Bianca Mei-Roșu e campioana europeană U19 și ce meci face! Felicitări Bianca, felicitări Anamaria Sebe, felicitări România!
Pe mâna sa, Bianca Mei-Roșu demonstrează că este cea mai bună junioară a Europei și o jucătoare de mare perspectivă în tenisul de masă continental și mondial! Ea încheie ediția de la Malmö cu un total de trei medalii, aur la simplu, argint cu echipa și bronz la dublu feminin! Felicitări, Bianca! Felicitări, tuturor celor care au contribuit la performanțele sale! Hai, Constanța! Hai, România!