31 iulie 2024

Trei din trei pentru handbaliștii noștri în meciurile de pregătire din Slovenia!

CSM Constanța a obținut cea de-a treia victorie în trei meciuri disputate în cantonamentul de pregătire din Slovenia: scor 35-25 (20-14) contra celor de la MRK Krka, cu Leon Rašo, fostul nostru jucător, în echipa adversă! Pentru handbaliștii noștri a fost un test foarte util, în compania echipei care, în sezonul anterior, s-a clasat pe locul 4 în prima ligă a Sloveniei și a ajuns în sferturile de finală ale EHF European Cup. CSM Constanța s-au impus clar, după ce și-au asigurat un avantaj de 6 goluri la pauză. Au evoluat: Vasile, Rusu, Preda – Aliokhin 7 goluri, Komogorov 7, Nistor 4, Drăgan 4, Căbuț 2, Andrei 2, Buzle 2, Szász 2, Stanković 2, Ravnić 2, Nikolić 1, Chikovani, Ungureanu, Rareș Ștefan, Ayar Murtaza. Pivotul Gastón Mouriño, aflat la Jocurile Olimpice de la Paris cu naționala Argentinei, a marcat un gol în a doua partidă de la Olimpiadă, cu Ungaria.
Echipa noastră a mai câștigat două amicale în Slovenia: 28-22 cu selecționata regiunii chineze Jiangsu și 41-30 cu cu MRK Čakovec. Joi, 1 august, chiar în ziua în care antrenorul principal George Buricea va împlini 45 de ani, CSM Constanța va susține cel mai important test, contra campioanei Sloveniei, Gorenje Velenje. Un duel european de top, Gorenje fiind, ca și CSM, calificată direct în faza grupelor EHF European League în acest sezon! Hai, Constanța!