28 iunie 2024

Tudor Henry a urcat pe podium la Campionatul European de Șah pe Echipe!

Tudor Henry este medaliat cu bronz la Campionatul European de Șah pe Echipe Juniori U12 și U18 din Grecia! Sportivul de la CSM Constanța a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului european cu echipa U18 a României (băieți + fete), care a obținut locul 3 în clasamentul general pe națiuni la această categorie de vârstă. O performanță cu atât mai remarcabilă cu cât Tudor Henry are doar 12 ani!În competiția băieților, Open 18, echipa noastră, cu Tudor Henry, Filip Magold, Felix-Antonio Ilinca și Vladimir Cnejev în componență, s-a clasat pe locul 4. La Fete 18 au concurat Lia-Alexandra Maria și Alexia-Ioana Hoancă. Și echipa U12 (băieți + fete) a României a câștigat medalia de bronz în clasamentul general pe națiuni, iar echipa de băieți U12 a obținut, de asemenea, o medalie de bronz. Competiția desfășurată în Insula Rodos s-a bucurat de o participare record: 190 de juniori din 16 țări europene! Felicitări, sportivilor și antrenorilor! Hai, Constanța! Hai, România!